Syndrom/zespół okna uchylnego

W związku z coraz częstszymi przypadkami pacjentów trafiających do nas z tzw. ‘’ zespołem uchylnego okna ‘’, postanowiliśmy przybliżyć Państwu to zagadnienie i mamy nadzieję uchronić przed przykrymi konsekwencjami potencjalnego zagrożenia Państwa podopiecznych.

‘’Syndrom/zespół okna uchylnego’’ jest schorzeniem, które występuje u kotów. Dochodzi do niego, gdy kot próbuje wyskoczyć przez uchylone okno, ale nie mieszcząc się w szparze, ulega w niej zaklinowaniu, najczęściej na wysokości brzucha.

Aby temu zapobiec proponujemy Państwu zaopatrzyć się w specjalne siatki ochronne do okien, które zapobiegną potencjalnemu niebezpieczeństwu. Jeśli jednak do zdarzenia już doszło, ważne żeby zareagowali Państwo jak najszybciej.

Podczas zaklinowania kota na wysokości brzucha dochodzi do uciśnięcia aorty brzusznej oraz silnego niedokrwienia, które uszkadza rdzeń kręgowy, tkankę mięśniową i nerwową do tyłu od miejsca ucisku, czego następstwem jest niedowład lub paraliż kończyn tylnych. Oprócz tego dochodzi również do urazów mechanicznych. Częstym powikłaniem jest również zapalenie trzustki.

Należy pamiętać, aby przewieźć kotka jak najszybciej do lecznicy weterynaryjnej, w celu jak najszybszego podania leków przez lekarza weterynarii. Często niedowład lub paraliż pojawiają się dopiero po pewnym czasie, dlatego im szybciej przewieziemy kotka do zaufanej lecznicy, tym większe szanse na jego całkowity powrót do pełnej sprawności.

Nawet jeśli po uwolnieniu z okna kotek wydaje się poruszać normalnie, powinno się jak najszybciej przewieźć go do zaprzyjaźnionej lecznicy. Pełne badanie diagnostyczne oraz odpowiednie leczenie farmakologiczne, chirurgiczne oraz rehabilitacja dają duże szanse na powrót kotka do całkowitej sprawności.