Upały- zasady prawidłowej opieki

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby zapewnić naszym pupilom dostęp do czystej, świeżej wody. Zapobiegnie to odwodnieniu, na które narażone są w szczególności zwierzęta młode, ciężarne, w starszym wieku, z problemami kardiologicznymi, otyłe, oraz te z gęstą, długą sierścią. Pamiętajmy że zwierzęta chłodzą się jedynie przez zianie, nie mają możliwości pocenia się tak jak my, dlatego też w czasie gorących dni przyjmują znacznie większe ilości wody.

Kolejnym ważnym elementem jest zapewnienie podopiecznemu zacienionego miejsca, w którym mógłby się schronić. Zwierzętom trzymanym w domu, przed wyjściem należy zostawić otwarte drzwi do łazienki, aby mogły się schłodzić na płytkach.
Nigdy nie należy zostawiać pupila w samochodzie, nawet na 10 min. W słońcu temperatura w aucie może dochodzić do 80 C. W tych warunkach u naszego pupila szybko rozwiną się objawy udaru cieplnego, który bez odpowiedniej interwencji może doprowadzić do śmierci zwierzaka. Dlatego jeśli widzimy sytuację, w której zwierzę jest zamknięte w samochodzie, próbuje się z niego wydostać, próbujemy jak najszybciej dotrzeć do właściciela, a jeżeli jest to niemożliwe należy wezwać straż miejską.

    Dla ochłody naszego pupila możemy spryskiwać go letnią wodą, bądź przykryć wilgotnym ręcznikiem. Zalecane jest tez unikanie spacerów pomiędzy godziną 11.00 a 15.00, czyli w czasie kiedy temperatura osiąga najwyższe wartości. Na każdy spacer należy zabrać butelkę z wodą. Długość spaceru powinna ograniczać się do 10 minut.
    Jeżeli natomiast wybieramy się w dłuższą podróż należy robić postój raz na 2-3 godziny, podać wtedy naszemu podopiecznemu wodę, zwilżyć jego skórę i przejść się z nim chwilę, najlepiej w zacienionym miejscu.
    W upalne dni należy pamiętać także o zwierzętach bezdomnych, aby zapewnić im dostęp do wody, o którą jest wtedy naprawdę ciężko.
    Króliki, chomiki, żółwie w czasie upałów nie powinny być trzymane na balkonie.

    Jeżeli zauważymy objawy szoku termicznego, u naszego podopiecznego należy przenieść go w chłodne miejsce, zwilżyć letnia wodą począwszy od głowy, następnie klatkę piersiową i brzuch. Pamiętajmy aby nie była to zimna woda. Jeśli zwierzę jest nieprzytomne nie podajemy mu na siłę wody. Nie należy podawać też żadnych leków. Powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii.