Co to jest kastracja / sterylizacja i jakie przynosi korzyści ?
Usunięcie gonad (jajników i jąder) jest trwałym sposobem pozbawienia zwierzęcia zdolności do rozmnażania. Są 3 główne pozytywne aspekty przeprowadzonego zabiegu. Pierwszy – MEDYCZNY czyli zapobieganie chorobom układu rozrodczego np. ropomaciczu, guzów macicy / jajników / jąder oraz zapobieganie chorobom zależnym od hormonów płciowych tj. nowotwory gruczołu mlekowego u samic czy łagodny przerost prostaty u samców. Kolejny – HUMANITARNY w stosunku do swojego podopiecznego, czy nie męczące jest „wycie do księżyca” psów, częste walki kocurów czy ciągłe rujki kotek? Trzeci – ETYCZNO – SPOŁECZNY gdy myślimy o rosnącej liczbie zwierząt bez domów, zatłoczonych schroniskach i eutanazjach noworodków.
Kiedy należy wykonać zabieg ?
Według podziału wiekowego można wykonać zabieg wczesny (pedriatyczny), przed pierwszą rujką / objawami dojrzałości płciowej, lub po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Zdania naukowców są podzielone co do korzyści wynikających z czasu przeprowadzenia zabiegu. W naszym centrum zalecamy przeprowadzenie zabiegu od razu po osiągnięciu dojrzałości płciowej, w określonym terminie (w zależności od gatunku i płci). Dla kotek proponujemy zabieg około 2 tyg. po zakończeniu rujek, natomiast dla suk 2 miesiące po pierwszej cieczce. Zarówno dla kocurów jak i psów zalecamy kastrację po pokazaniu się pierwszych cech dojrzałości płciowej (zainteresowanie samiczkami, charakterystyczny zapach moczu kocura). Hormony płciowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju narządów płciowych oraz budowy kośca. Również wspomina się, o ich wpływie w prawidłowym rozwoju behawioralnym. Wczesna sterylizacja suk zmniejsza ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego. Szczególne ryzyko rozwinięcia się chorób zależnych od hormonów płciowych niesie antykoncepcja. Dlatego zalecany jest po jej zastosowaniu szybki zabieg sterylizacji.

Z czym właściciel musi się liczyć decydując się na zabieg?
Po pierwsze koszty, oprócz samego zabiegu należy doliczyć wizyty kontrolne, leki czy akcesoria tj. kubraczek / kołnierz. Należy pamiętać, że zabieg przeprowadzany jest w pełnym znieczuleniu ogólnym więc zwierzę powinno być do niego przygotowane – badania krwi, EKG, głodówka. Po zabiegu właściciele powinni mieć trochę czasu dla swojego pupila, ponieważ zawsze jest możliwość wystąpienia efektów niepożądanych, którym należy poświęcić trochę czasu. Po każdym zabiegu należy ograniczyć ruch zwierzęciu przez kilka dni i zabezpieczać ranę przed lizaniem. Dodatkowo po odpowiednim upływie czasu trzeba pojawić się z zwierzakiem na zdjęcie szwów (zazwyczaj jest to 7 – 10 dni od zabiegu). Przed zabiegiem można już zaopatrzyć się w karmę dla sterylizowanych zwierząt.
Czy po zabiegu zwierzak utyje? Będzie mieć inny charakter?
Po kastracji / sterylizacji spada metabolizm organizmu predysponując do nadwagi. Natomiast należy pamiętać, że „nikt nie tyje z powietrza”. Jeżeli właściciel będzie pilnować dawki pokarmowej oraz po wygojeniu się ran utrzymywał aktywność fizyczną zwierzaka to nadwaga nie będzie problem. Wraz z spadkiem hormonów płciowych po zabiegu zwierzęta tracą skłonność do agresywnych zachowań związanych z rozrodem. Co to oznacza w praktyce? Psy przestają dominować inne psy, koty nie rywalizują o kotkę, zwierzęta mniej oznaczają terytorium swoim moczem. Natomiast kastracja nie zmieni w pełni zachować dotyczących walk o terytorium czy agresji związanej z dominacją o hierarchię – zabieg może je trochę wyciszyć.